Dominance Audi přerušilo Porsche a získalo rekordní sedmý čas

LE MANS. Pětiletá dominance Audi na 24 hodin Le Mans byla ukončena jeho Porsche Concern. Výrobce automobilů ve Stuttgartu ovládl 83. ročník nejprestižnějších vytrvalostních závodů na světě.

Porsche auta získaly první dvě místa v královské kategorii prototypů LMP1. Nejvíce nezlepšená 19. posádka byla Nico Hülkenberg (Německo), Earl Bamber (N. Zel.) A Nick Tandy (V. Brit.). S hybridem 919 dokončil 395 kol.

Nemec je současný jezdec Formule 1 a právě přinesl vítězné auto na cílovou čáru. Druhá pozice patřila jejich spoluhráčovi číslo 17 Tim Bernhard (Německo), Mark Webber (Aus.) A Brendon Hartley (N.Zel.) – vlevo o jednu otáčku méně.

Třetí příčku si vybojovali obhájci prvenství Marcel Fässler (Švaj.), André Lotterer (Nem.) A Benoit Treluyer (Fr.) s vozem Audi R18 e-tron quattro. Druhý pokus

Japonská Toyota nebyl rychlý. Nový zpomalovač Nissanu také zklamal.

Porsche se vrátil na trůn v Le Mans za druhý pokus po loňském návratu k maratónským událostem.Dosáhlo rekordní sedmnáctý triumf na okruhu la Sarthe, který je 13 629 metrů dlouhý a v jeho nitru se nachází fotbalový stadion či hipodrom.

Audi má čtyři úspěchy méně.

V roce 2015 zavítalo do francouzského Le Mans 263 500 diváků – nejvíce v historii čtyřiadvacetihodinovky. “Je to úžasné vyhrát poprvé,” řekl Nico Hülkenberg.

“Jsem nesmírně šťastný, i za celý tým. Porsche je zpět v Le Mans, s vítězstvím na druhý pokus po návratu,” dodal ve vysílání televizní stanice Eurosport. Dvě kategorie vyhráli Britové

V početné a vyrovnané kategorii prototypů LMP2 se díky výkonu 358 kol radovala hongkongská stáj KCMG a jezdecké trio Matthew Howson, Richard Bradley (oba V.Břit.) A Nicolas Lapierre (Fr.).

Mezi profesionálními posádkami automobilů specifikace GTE s 337 koly opanovala 24 hodinovce trojice Oliver Gavin (V. Brit.), Tommy Milner a Jordan Taylor (oba USA) na americkém Chevroletu Corvette CR7.

V GTE Am, kde se mísí profesionálové s amatéry, bylo nejúspěšnější (332 kol) Ferrari 458 Italia s obsazením pilotů Viktor Šajtar (Rus.), Andrea Bertolini (Tal.), Alexej Basov (Rus.) . 24 hodin Le Mans 2015: