F1: Hamilton vyhrál vítězství v Monaku

MONTE CARLO. Úřadující mistr světa Lewis Hamilton triumfoval na nedělní Velké ceně Monaka formule 1.

Jednatřicetiletý pilot týmu Mercedes se dočkal vítězství po více než 200 dnech, naposledy se těšil loni koncem října na VC USA, kde získal třetí titul světového šampiona .

Hamilton v úzkých uličkách Monte Carla těžil z taktiky a také chyby v Red Bulle, když mechanici nepochopitelně selhali při výměně pneumatik pro vítěze kvalifikace Daniela Ricciardi – neměli jejich nachystané a Australan musel dlouho čekat.

Britský šampion také dosáhl 44 poděkování.vítězství v kariéře F1, triumf v Monaku v roce 2008. Hamilton také poblahopřál populárnímu kanadskému zpěvákovi Justin Bieberovi (vlevo). (zdroj: SITA / AP)

Sergio Pérez, který odstartoval ze sedmé roviny, skončil třetí.Mexičan z Force India naposledy stál v loňském říjnovém turnaji vítězů v ruské Grand Prix.

Tehdy byl stejně třetí.

Čtvrtou pozici obsadil Sebastian Vettel na Ferrari, skvělé páté místo vybojoval Fernando Alonso na monopostu McLaren.

V první desítce měl i svého kolegu Jensona Buttona na deváté příčce.

Aktuální lídr šampionátu a vítěz posledních tří VC Monaka Nico Rosberg z Mercedesu skončil až na sedmém místě, když ho těsně před cílovou čárou předstihl Nico Hülkenberg na Force Indii.

Body získali i osmý Carlos Sainz (Toro Rosso) a desátý Felipe Massa (Williams).

V pořadí MS má Rosberg náskok 24 bodů před Hamiltonem. Třetí je Ricciardo.Nejbližší je na programu Velká cena Kanady 12. června v Montreale.Priebeh:

Po nedělním dopoledním dešti odstartovali piloti do Velké ceny Monaka za bezpečnostním vozem.

Naostro se začalo jezdit na konci sedmého ale po pozdějším kole byl Palmer na místě v Renaultu a jezdci museli znovu zpomalit na virtuální bezpečnostní vůz.

O několik momentů později Räikkönen nestihl zabočit v nejpomalejší zatáčce, narazil do bariéry a přišel o přední křídlo.

Chvíli ještě pokračoval s křídlem pod svým monopostem, ale nakonec své auto zaparkoval v jedné z výjezdových zón.

Mezitím si Ricciardo vybudoval náskok devíti sekund, třetí Hamilton tlačil na druhého Rosberga.

V 16.kole Němec úmyslně pustil v Sainte-Dévote před sebe britského kolegu, který byl v mokrých podmínkách jasně rychlejší. V 21. kole se v La Rascasse dostali do kolize Magnussen s Kvjatom.

Trať postupně vysychala, většina pilotů prezula na intermediálky, jedině Hamilton jezdící na čele zůstával na trati s gumami do deště.

< p> V závěru 31. kola úřadující mistr světa zamířil do boxů a přezul na Mimořádně jemné pneumatiky. Vettel byl schopen dostat se před Rosberg při návštěvě mechaniky.

V pit lane se zakrátko objevil i Ricciardo, ale mechanici mu zapomněli nachystat superměkké pneumatiky a Australan se tam zdržel velmi dlouho.Red Bull neuvěřitelnou chybou věnoval průběžné první místo Hamiltonovi.https: //www.facebook.com/plugins/post.php? Href = https% 3A% 2F% 2Fwww.facebook.com% 2FBBCSport% 2Fposts% 2F1074306155989750 & width = 500

V 35. kole při kasinu havaroval Verstappen a vedení závodu nasadilo virtuální safety car.

To se objevilo opět v 50. kole, když v La Rascasse došlo k nesmyslné kolizi dvou monopostů v týmu Sauber.

Hamilton si udržoval bezpečný náskok před Ricciardi a navzdory dešťovým kapkám v závěru oslavoval vytoužené víťazstvo.Formula 1 – Velká cena Monaka 2016: