Klizan zdolal 569. hráče světa v päťsetovej dramatu

BRATISLAVA. Slovenský tenisté vedou po úvodním dni setkání 1. kola 1. skupiny euro-africké zóny Davisova poháru nad Lotyšskem 2: 0.

O druhý bod pro domácí barvy se na tvrdém povrchu DecoColor v bratislavském NTC postaral Martin Klizan, který si poradil s lotyšskou jednotkou Andis Juska za 3:34 h po päťsetovej dramatu 6: 4, 6: 7 (4 ), 6: 3, 4: 6 a 8: 6.

V rozhodujícím dějství dokázal otočit z 3: 5. V prvním singlu vyhrál Lukáš Lacko nad Martins Podzus za 2:30 h ve čtyřech setech 3: 6, 6: 3, 6: 3 a 6: 1. Slováci mohou potvrdit svůj triumf a postup do 2. kola už v sobotní čtyřhře, v níž by měli nastoupit Klizan s Michalem Mertinak.Klizan se natrápíte

O prvním setu utkání mezi Klizan a Jusko rozhodl pátý gem, ve kterém slovenský tenista prolomil soupeřovo podání.

V druhém dějství soukal Lotyš jedno eso za druhým a při podání soupeře si vypracoval šest brejkbalov. Klizan všechny odvrátil a vynutil si tie-break, v něm však měl navrch Jusko. Třetí set se stal kořistí slovenské dvojky.

Klizan za stavu 4: 3 po skvělém returnu získal Jusko servis, v dalším gamu odvrátil čtyři brejkbaly. Ve čtvrtém dějství si oba hráči drželi svá podání a vše směřovalo k tie-break.Klizan však za stavu 4: 5 prehajdákať náskok 40: 0 a Jusko si díky zisku pěti fiftínov v řadě vynutil pátý set.

V něm jel Lotyš po brejku v osmém gamu podávat na vítězství v zápase, Klizan však vyrovnal na 5: 5 a v koncovce slavil úspěch. Za stavu 6: 6 po skvělém returnu sebral soupeři servis a ve čtrnáctém gamu proměnil po vítězném bekhendovom obhodenie v pořadí druhý mečbol. 91. vs 569. hráč světa

“Celkem fajn zápasíček,” podotkl Klizan v rozhovoru pro RTVS a dodal: “Někdy se to takto otočí, když se soupeř jakoby už psychicky uspokojí. Já jsem bojoval, zaslouženě jsem ho za toho stavu 3: 5 v pátém setu brejků a potom jsem to už dotáhl do vítězného konce. Dopředu jsem věděl, že Jusko bude dobrý servis, on takto hraje celý život.Povrch mu vyloženě seděl, byl na něj šitý a mně až tak nevyhovoval. Myslím, že proto to bylo tak složité. Říkal jsem, že jsme měli zvolit něco pomaleji. ”

Čtyřiadvacetiletý Bratislavčan Klizan je na 91. příčce ve světovém žebříčku ATP, jeho o čtyři roky staršímu přemožiteli soupeři Juska (opraveno v sobotu 05:29, pozn.) patří 569. místo v renkingu, v minulosti však byl i na 226. pozici. Lacko vyhrál v svém obýváku

“na žádném jiném kurtu na světě se mi nehraje tak dobře jako právě zde v Aegon aréně.Cítím se na něm jako v obývacím pokoji, “řekl slovenský tenista, když na dvorci s tvrdým povrchem vyhrál již osmý zápas za sebou – dvakrát v Davis Cupu se Švédskem, pětkrát na listopadovém challenger a nyní s Lotyšskem.

Šestadvacetiletý Lacko splnil v souboji s Podzus roli vysokého favorita. v žebříčku ATP je stý prvý, dokud mladý Lotyš je až na 650. místě

“Podzus jsem neznal, snažil jsem se ho prohánět z jedné strany na druhou. Soupeři to zpočátku vyhovovalo, dobře hrál z běhu a vycházel mu dělový servis, “řekl Lacko. První set vyhrál překvapivě rodák z Rigy. Potom se už rozehrál domácí tenista.” Věděl jsem, že Podzus nemůže s takovou hrou vydržet po celý zápas. Jinak by nebyl na 650.místě, ale v první stovce renkingu. ”

Lacko v dalším průběhu upřesnil údery, lépe return a věděl si pomoci servisem. Od druhého setu už ovládl dvorec, diktoval tempo hry.

” i po prvním setu jsem zůstal klidný, koncentroval jsem se jen na mou hru, “doplnil. ve čtvrtém setu už dominoval a po proměněném mečboly přijímal gratulace ze slovenské lavičky. Potenciál na postup

Lacko hraje v daviscupové reprezentaci od roku 2006, kdy Slovensko vypadlo ze světové skupiny. Od té doby se tým marně snaží o návrat mezi elitu. Letos by to mohlo vyjít. Lotyšsko bez své jednotky Ernests Gulbisa je v prvním kole přijatelným soupeřem.

“Postup do světové skupiny je cílem našeho kolektivu, “přiznal Lacko.” Potenciál na to máme.Abychom dokázali vyhrát tři zápasy za sebou, na to třeba, aby vše zapadlo do sebe. I v minulosti jsme měli dobrý los, ale nebyli jsme dost konstantní ve své výkonnosti. ”

Loni zaskřípal i vztah mezi našimi nejlepšími singlistov Lackem a Martin Klizan, řešili ho i přes média. V této sezoně ho normalizovaly.

“S Martinem se respektujeme, zatrénovat si,” vysvětloval Lacko. “Soustředíme se na svou kariéru a snažíme se pomoci daviscupové reprezentaci.” Zlepšuje přechod na síť

Před rokem se Lacko dostal v žebříčku na 44. místo, což je jeho kariérní maximum.Potom ho brzdily zranění, třikrát jakoby znovu začínal sezónu.

“I v tomto roce je základem být zdravý,” řekl svěřenec trenéra Ladislava Simona. “Pokud dobře potrénovat, odměna přijde v zápasech. V přípravě pracuji zejména na zlepšení servisu a na přechodu na síť. Věřím, že tento víkend postoupíme do druhého kola zóny av dubnu využijeme výhodu domácího prostředí s Rakouskem. Pak by byl zůstal ještě jeden krok do vysněné světové skupiny. ”

1. kolo 1. skupiny euro-africké zóny Davisova poháru: SLOVENSKO – Lotyšsko 2: 0 po pátečních dvouhrách