Slováci se s MS rozloučili ziskem bodu, s USA prohráli po prodloužení

Rozhodčí: WEHRLE (Švaj.), Piechaczek (Nem.) – Dahmen (Švéd.), Fluri (Švaj.), Vyloučení: 5: 6 na 2 min. Využití: 1: 1, oslabení: 0: 0 , 8812 diváků (vyprodáno).

OSTRAVA. Slovenská hokejoví reprezentanti se rozloučili se 79. mistrovstvím světa v Ostravě těsnou prohrou s výběrem USA 4: 5 po prodloužení.

V tabulce B-skupiny se umístily s devíti body na konečné páté příčce. Celkově obsadili devátou pozici. Američané si definitivně zajistili první místo ve skupině.

Ve čtvrtfinále se utkají se Švýcarskem. 1. USA 7 5 1 0 1 22:14 17 b 2. Rusko 6 4 1 0 1 28:13 14 b 3. Finsko 6 4 1 0 1 19: 7 14 b 4. Bělorusko 7 4 0 2 1 20:19 14 b 5. Slovensko 7 1 2 2 2 17:19 9 b 6. Norsko 7 2 0 0 5 12:23 6 b 7.Dánsko 7 1 0 1 5 10:20 4 b 8. Slovinsko 7 1 0 0 6 9:22 3 b

Svěřenci trenéra Vladimíra Vůjteka nezvládli úvod duelu. Už v 5. minutě prohrávali dvoubrankový rozdílem. Prosadili se Smith a v přesilovce Jones.

Američané kontrolovali hru i v dalším průběhu – a v 21. minutě inkasoval i druhý slovenský brankář Július Hudáček. Za jeho záda si puk našel cestu po teči Leeho.

Poté zapnuli i Slováci. Nakopl jejich Gáborík gól v 27. minutě. A po něm už patřila druhá třetina jim. Předváděli nejlepší hokej na turnaji.

Po brankách Jánošíka, Dravecký a Bartoviče otočili za dvanáct minut z 0: 3 na 4: 3. V závěru dějství však Coyle vyrovnal na 4: 4.

V řádném hracím čase už gól nepadl a duel pokračoval v prodloužení.Osmadvacet vteřin před jeho koncem rozhodl o triumfu USA Eichel. Hlasy po utkání:

/ zdroj: RTVS /

“Je pravda, že v Česku máme mladý tým a pro mnohé hráče je šampionát velkou školou. Ale na druhé straně, mladíci jsou svěží , plní energie, snaží se. A zatím to funguje. Zlepšujeme se, hokej nás baví. ” Brock Nelson dal na turnaji zatím šest branek. Takto se prosadil proti Slovincům.

Bělorusové však dnes odpoledne zdolali Norsko 3: 2 a definitivně si zajistili postup do čtvrtfinále. Slovensko ztrácí nedostižných šest bodů a dnes se se šampionátem rozloučí. Zápas s USA začíná v 16:15.

BRATISLAVA. Finsko a Rusko. Dvě elitní mužstva ze světové špičky.První je bronzovým medailistou z olympijských her v Soči, druhé šampionem z loňských mistrovství světa v Minsku.

Slovenská hokejisté odehráli své nejlepší zápasy proti nejsilnějším týmem v základní skupině. Se seveřany drželi ještě v třetí třetině nerozhodný stav, v souboji proti Rusku vybojovali dokonce bod.

“Soupeři se místy podařilo zatlačit nás do našeho obranného pásma, ale byli jsme schopni i kontrovat a vypracovali jsme si šance,” hodnotil reprezentační trenér Vladimír Vůjtek.

“Bod po remíze v řádném hracím čase je pro nás plusový, protože favoritem byl náš soupeř. Spíš mě mrzí ztracené body v předchozích setkáních s Dánskem a Norskem.Sestřih ze zápasu Slovenska s Ruskem.

Právě ztracené body v duelech s papírově slabšími soupeři mohou nakonec národní tým mrzet. Před posledním soubojem v základní skupině ztrácí na postupové čtvrté místo nedostižných šest bodů.

Bělorusové dnes krátce odpoledne zdolali Norsko 3: 2 a definitivně si zajistili postup do čtvrtfinále. Výběr Vladimíra Vůjtka nemá šanci už ani v případě zisku tří bodů ze souboje proti USA.

“Zápas s USA potřebujeme zvládnout, abychom na turnaji mohli hrát dál. Musíme hrát týmově, jeden za druhého – tak, jako proti Rusku,” říkal ještě včera zkušený obránce Dominik Graňák.

“Dokud máme šanci, budeme se o to bít,” reagoval brankář Július Hudáček. Proti Rusku odchytal svůj premiérový duel na šampionátu.A ze slovenského výběru ho prohlásili za hvězdu utkání. Hudáček musel čelit i spolupráci produktivního útoku Dadonov – Šipačov – Panarin. Zápas s USA bude nakonec už jen rozlučkový. V bráně se opět očekával Hudáček. “Když mě tam trenér dá, budu se snažit zopakovat výkon jako proti Rusům. Pokud ne, budu povzbuzovat Jana i ostatních chlapců,” říká. Nakonec Vůjtek upřednostnil Laca. Chybět bude Tomáš Jurčo. Ke konci zápasu s Ruskem měl bolesti v oblasti zad. “Nebylo to z důvodu zranění, ale spíše přetížení,” ozřejmil lékař slovenského týmu Ján Grauzel. “Věřím, že bolesti ustoupí a bude pokračovat dál,” dodal. Včera Jurčo absolvoval individuální trénink a rehabilitaci. Proti USA nakonec nenastoupí.Reprezentační trenér tak přišel v krátkém čase o druhého útočníka. Po setkání s Finskem na šampionátu pro problémy s kolenem dohrál Marko Daňo. Tomáš Jurčo (s číslem 13) stojí na vhazování proti hvězdnému Iľjovi Kovalčuk. FOTO – SITA. Američané poslali na MS mladý tým s věkovým průměrem necelých 24 let. Patnáct hráčů je z NHL. Až pět působí v univerzitních ligách, dva v KHL a dva v AHL. Velká jména na soupisce chybí. Přesto zdolali Rusy i Finů. A před posledními zápasy v ostravské základní skupině jsou na čele tabulky. “Je pravda, že máme mladý tým a pro mnohé hráče je šampionát velkou školou. Ale na druhé straně, mladíci jsou svěží, plní energie, snaží se. A zatím to funguje.Zlepšujeme se, hokej nás baví, “říká Brock Nelson. Útočník New Yorku Islanders a spoluhráč Jaroslava Halák a Ľubomíra Višňovský byl ještě v pondělí druhým nejlepším střelcem šampionátu. Vstřelil šest branek. Brock Nelsonovi (vpravo) se zatím na MS daří. Na snímku skóruje do sítě Dánska. FOTO – TASR / AP

Hokejisté Spojených států mají postup do čtvrtfinále jistý. Přesto zápas proti Slovensku nebudou vypouštět. “Uděláme vše proto, abychom obsadili první místo v základní skupině,” uvedl útočník USA Trevor Lewis.

Před šampionátem se zdálo, že největší slabinou budou neznámí a nezkušení brankáři. Jack Campbell má 23 let a chytá v AHL. Connor Hellebuyck má pouze 21 a rovněž působí v AHL – v týmu St.John ‘s byl spoluhráčem Petra Budaje.

Obavy se však nenaplnily. Američtí mladíci mají po Fínoch druhou nejvyšší úspěšnost zákroků na celém turnaji.

Hellebuyck je dokonce na MS mezi gólmany vůbec nejlepší. Má téměř 97-procentní úspěšnost zákroků. V zápase proti Slovinsku Hellebuyck skvěle zasáhl při šanci Tičara.

Výběry Slovenska a USA odehráli dosud 20 zápasů. Slováci v nich dosáhly bilanci sedm vítězství, tři remízy a deset proher. Při skóre 49:68.

Naposledy se měření sil Slováků s Američany skončilo vysokým triumfem zámořského týmu 7: 1 na ZOH 2014 v Soči. Předtím Slováci vyhráli pět zápasů za sebou.

S výjimkou olympijských her prohráli se soupeřem naposledy v roce 2007 na MS v ruském Mytišči.Od té doby se na MS spolu setkali ještě dvakrát. A vždy se těšili Slováci.

V Helsinkách 2012 vyhráli 4: 2, o rok později opět ve finské metropoli triumfovali 4: 1. Vzájemné zápasy:

/ 20 zápasů – 7 vítězství – 3 remízy – 10 výher – skóre 49: 68 /