Willy Roy, americký standout útočník v chudých letech 60. a 70. let

Když musel Willyho Royovou označit, bavorští milovníci Milwaukee středem dozadu, Bob Gansler si uvědomil, že je připraven k epické bitvě s centrem Chicago Hansa vpřed.

“Zamkli jsme rohy po celou dobu,” Řekl Gansler. “Byl to hrstka. Byl silný, byl rychlý. Jeho rovnováha byla velmi dobrá. Nemohli jste ho odrazit od míče a to bylo nesmírné.

“Co ho dal za lidi bylo, že…to nebylo jen fyzické. Měl jízdu. Byl velmi sebejistý. Nikdy nevyčerpal veškerou pokoru, která mu byla rozdělena. Ale to je dobré, protože střelec musí být jistý a byl to tak. Pracoval a tvrdě pracoval. “Jinými slovy, Roy byl neúprosný, a to všechno o 6 stop a 172 liber. Nebudete znát jméno Willy Roy?No předtím, než byl Landon Donovan (57 gólů), Clint Dempsey (49), Eric Wynalda (34) a Jozy Altidore (33), byl Roy, který za několik dní nastavil několik amerických národních branek. před rokem a pět desetiletími.

Roy byl zřetelný, když americký národní tým nebyl zrovna blízko Concacaf síla a respektoval stranu to je dnes, zatímco bojoval během kvalifikace Světového poháru.

Přesto to nikdy neodradilo německého dopředu, který v letech 1965 až 1973 zaznamenal devětkrát ve 20 mezinárodních zápasech. To je 45% stávkující míra, vynikající produkce na jakékoliv úrovni. Roy byl vedoucím bodovým týmem, když odešel do zahraničí. Royův devět gólů v 20 zápasech byl americký rekord – alespoň na nějaký čas.Foto: Zdvořilost Willyho Royho Roy si vzpomněla na slova moudrosti od Alana Rogerse, svého prvního profesionálního trenéra na Chicago Spurs ve staré národní profesionální fotbalové lize, předchůdce severoamerické fotbalové ligy.

>

“Řekl mi:” Pokud hodláte vstřelit branky, začnete. Pokud jste neměli skóre, budete sedět na lavičce, “řekl. “Neměl jsem moc na výběr.Pracoval jsem docela tvrdě a snažil jsem se týmu pomoct tím, že jsem zaznamenal cíle a řekl na hřišti. “Na rozdíl od dnešního dne, kde je fond hráčů v Major League Soccer a v zámoří, musel hledat pod kameny pro talent.

Roy byl „objeven“ zatímco hraje pro jeho polo-profesionální tým Hansa v průběhu roku 1965, Lamar Hunt / US Open Cup, což pomáhá jeho strana překonat Milwaukee Bavarians a La Kickers před Ztrácí se do New Yorku Ukrajinci ve finále. “” Myslím, že to bylo, když lidé začali si všimnout, že jsem bodoval cíle, “řekl Roy, který byl pozván na zkoušky národního týmu. Tyto pokusy byly několik zápasů mezi týmy z Midwest, daleký západ a východ. Roy pokračoval v tom, co dělal nejlépe a byl jmenován do týmu. Americký fotbal nebyl v těchto dnech tak organizovaný ani válečný.Jakékoliv výcvikové tábory před zápasem byly vzácné, ačkoli v Bermudách se jednalo o kvalifikaci na mistrovství světa v roce 1966. “Ale poté to bylo hodně stejných kluků. Dostali jsme telefonát pár týdnů před zápasem, “řekl Roy. “Jste ve tvaru? Jsi připraven jít? To bylo v podstatě to. “

Roy byl umístěn na rychlé cestě, aby získal doklady o občanství v USA.

” Pak se maminka trochu odškrtla, “řekl. “” Proč jste se vzdal svých německých občanských dokladů? “Řekl jsem:” Mami, chci hrát na americký národní tým. Je to taková čest. “” Někdy v roce 1965 USA neměli na kouzelnické kůži jen dva muže. “” Měli jsme bývalého řidiče autobusu z Chicaga, George Meyer. Byl jmenován trenérem, “řekl Roy. “Měli jsme také Gezu Henniho. Byl z New Yorku.Byl jmenován trenérem. Když jsme šli na Bermudy, řekl George: “Dobře, začneme jogging na první trénink.” Geza řekla: “Ne, ne, půjdeme na cestu.” Zapomněli říct každému z těchto kluků, trenér byl. Bylo to trochu komické. “Ve 12. stol. Estadio Olimpico v Mexico City 12. března 1965 měl 22letý Willy Roy čest poprvé udeřit na americký dres. člen startujícího XI v tom, co se změnilo v kvalifikační porážku 2: 0 v Mexiku. Roy tvrdil, že skóroval dvěma góly.

“Z nějakého hloupého důvodu, “Nechápu, na jedné jsem měl odboj a já jsem skóroval,” řekl. “Najednou píšťalka [bleskla] a někdo řekl, že jsem byl v příteli.Píšťalka by měla vyskočit brzy, takže jsem nemusel dělat, že 50-, 60-yard běží za nic. “Nakonec měl důvod k oslavě během 3-3 remízy proti Izraeli v Yankee Stadionu 15. září 1968, spojujícího svého prvního mezinárodního týmu, který začal tříletý, druhý poločasový comeback.

Roy si vzpomněl na tuto hru z jiného důvodu.

starý Yankee Stadium, “řekl. “Byl jsem poněkud baseballový fanoušek a když jste mluvili o Mickey Mantle, mluvili jste o Babe Ruth, hovořili jste o všech ikonách, které se v té šatně změnily, bylo to trochu cool.”

p> Když se Roy znovu vrátil na stadion Yankee, on se vydal na NPSL nováčkem roku, když skončil druhý v bodování (17 gólu, pět asistencí) v roce 1967. Příště se Roy vrátil V Mexico City v roce 1972, udělal historii a stal se prvním americkým hráčem na Azteca Stadium – mimo hlavičku – ve ztrátě 3-1 WCQ pro Mexičany 3. září 1972. “Jediný nešťastný věc, byla to opět na čestném systému.Měli jsme pár chlapů, kteří se hlásili ke hře a byli zraněni, “řekl. “Vůbec to nepomohlo.” “Kdybychom měli nějakou přípravu, kdybychom předtím hráli výstavní hru a dostali tým dohromady…kdo ví, jak by to náš tým pomohl lépe ? Zdálo se, že pokaždé, když přišel kvalifikovaný světový pohár, byli tam jiní kluci, se kterými jste nikdy nehrál, a oni vás nikdy neviděli. Děkuji mým spoluhráčům, přicházejí v chladném stavu a říkají: “Ahoj, jak se máš? OK, dejme si uniformy a jdeme hrát. “

” Bylo to jednodušší hraní s klubovým týmem, protože jste s nimi hráli, cvičil jste s nimi, což jsme neudělali. Důvodem byla pravděpodobně tehdy fotbalová federace Spojených států neměla žádné peníze.Bylo to docela dost pokusit se dostat do těchto her a doufat, že to nejlepší. “Mexický zápas byl uprostřed tří-hra span přes 13 dní, ve kterém Roy tallied kvalifikační cíle. On zaznamenal 2-2 remízy s Kanadou 29.srpna a znovu vs El Tri ve ztrátě 2-1 v Los Angeles 10. září. Tento standard trval až do roku 2000, kdy se Cobi Jones rozdělil do tří po sobě jdoucích kvalifikací. Roy připustil, že si neuvědomil, že si vytvořil rekord. “Nikdy mi to nedošlo, “Řekl Roy. “Vůbec jsem o tom nezaznamenal.” Jeho houževnatost jako útočník by pravděpodobně byla kované, když vyrostl. Roy a jeho rodina to neměli snadné. Narodil se v Treubergu, ve východním Prusku, který je nyní Německo, dne 3. února 1943, uprostřed druhé světové války.O dva roky později byla Royova rodina vykořeněna ze svého hospodářství během postupu Sovětského svazu.Jeho rodina skončila žijící v malých chatrčích na ostrově čtyři roky předtím, než jeho otec, člen německé armády, byl propuštěn z tábora PoW. “Byl jedním z těch šťastlivců v Itálii, takže když válka skončila, byl skutečně propuštěn, “řekl Roy. “To byla ta správná část.” Jeho rodina emigrovala do USA v roce 1956 a usadila se v Chicagu. “Protože můj otec byl v německé armádě, pravděpodobně udělal celkem aby se ujistil, že se nepodílí na Hitlerovém hnutí, “řekl Roy. Ale ještě o deset let později se objevilo protinacistické nálady, když Roy bojoval s dalšími dětmi, kteří nazýval ho “malý nacista” nebo “malý Hitler”. “V škole byli někteří vedoucí představitelé, kteří si mysleli, že je to trochu legrace, když jsem narazil na vůdce – a od té chvíle on byl tak trochu jako jejich nejlepší kamarád. “

Roy vzal další sport, který nebyl spojen s krásnou hrou – zápas.Jeho vysoká škola neměla fotbalový tým, protože Roy začal hrát na úrovni klubu, když mu bylo 15 let. Získal státní mistrovský zápas a získal stipendium na University of Illinois, kde získal Big Ten a celoamerické vyznamenání. “” Také jsem si zalomil koleno, “řekl. “Mám na obou kolenech vodu, která se opakovaně vracela. Když si vyčerpali koleno, lékaři pravděpodobně použili jehly, které používali pro koně a slony. Opravdu mě to trápilo.Začal jsem se dívat na klubový fotbal. “Když Roy nastoupil do Hansy a představil si epické bitvy s Ganslerem, který po desetiletích vykreslil své jméno do historických knih a nasměroval USA k prvnímu světovému poháru. poprvé za 40 let v roce 1990. “V boxu by našel způsob, jak dostat záběr, aby získal cíl,” řekl Gansler. “Neměl 36-palcový vertikál, ale dostal kuličky. On byl silný a byl rychlý a byl nemilosrdný. “Willy nikdy neudělal špatnou hru a to je dobrý atribut pro brankáře. Pokud jste si vybrali skutečnost, že jste si lyžovali a zabili ptáky ve stromech za branou, Willy neměl ten problém. Willy prostě pokračoval k dalšímu. Musíte mít to pro vás, že máte krátkou paměť. “

Roy řekl:” Právě jsem si užíval bodování gólů.Zápas mi pomohl s mou agresivitou, že jsem se opravdu nebál v souboji, abych se pokusil vyhnout dvěma, třem obráncům, když přišla na bodování gólů přes hlavu. “Ale nic netrvá věčně a věk a zranění nakonec chytili Roya, který se nakonec stal trenérem Chicago Sting.On řídil klub na pár titulů NASL, vyhrál Cosmos v výstřelu vítězství v roce 1981 před Sting zachytil finální korunu ligy v roce 1984 před původním inkarnaci ligy uzavřeli obchod.

” Cosmos měl desetkrát větší rozměr než náš rozpočet, “řekl. Sting získal 84 gólů, které se mohou pochválit jako Karl-Heinz Granitza (19 gólů, 17 asistencí), Arno Steffenhagen (17 gólů, 10 asistencí) a Pato Margetic (osm gólů, 17 asistencí). “Moje filozofie byla velmi jednoduchá,” řekl Roy. “Pokud se chystáme dělat chyby, uděláme chyby před soupeřovým cílem. Nedělejte je před náš cíl. Možná proto, že jsem hrál útočníka. Je mnohem zajímavější vidět 20 střel na branku místo tří. Byl jsem schopen dostat hráče, kteří by to mohli skutečně udělat.Defygne jsme byli docela solidní tým, jak to New York zjistil. “

Roy, nyní 73, si zasloužil uznání svých úspěchů v roce 1989, kdy byl zařazen do Národní fotbalové síně slávy. / p>

“Přinejmenším jsem byl tam, když jsem byl zaveden. Když uvažujete o hráčích, jako je Ron Santo s [Chicago] Cubs, který byl po jeho smrti zaveden do baseballu, bude mít po smrti nemalý význam, s výjimkou členů rodiny, kteří jsou stále naživu, ” řekl. “Takže ta část byla opravdu příjemná. Bylo to super. “