Blatter trest nehrozí, sportovní arbitrážní soud nenašel žádný důvod k tomu

LAUSANNE.Exprezident Mezinárodní fotbalové federace (FIFA) Sepp Blatter zaplatil za svoji lehkovážnost, s jakou vyplatil Michelovi Platinimu dva miliony švýcarských franků.

Sportovní arbitrážní soud (CAS) v Lausanne v závěru minulého roku zamítl jeho odvolání proti šestiletému distance za schválení netransparentního převodu.

Blatter jako lídr vlivné organizace také obešel výkonný výbor tím, že protiprávně obohatil Francouzů penzijní účet o 2,6 milionu namísto 1,42 milionu amerických dolárov.Prečítajte si také: Přečtěte si také: Platiniho (ne) vina a obžaloba světového fotbalu Konal lehkomyslně a nedbale

Na základě těchto skutečností CAS konstatoval, že trest zastavení činnosti na šest let od etické komise FIFA je adekvátní, a nenašel důvod k jeho zrušení či zkrácení.

Vyplývá to ze 68-stránkové důvodové zprávy o rozsudku, který zveřejnili až nyní.Tři soudci CAS se shodly na tom, že mezi Blatterem a Platinim nebyla ani písemná smlouva, ani ústní úmluva o dodatečném vyplacení odměny za služby poradce v letech 1998 – 2002.video //www.youtube.com/embed/I-Kz54E7JfA

“Panel považuje postup pana Blattera jako prezidenta FIFA za lehkomyslný, přinejmenším nedbalý, nakolik potvrdil vyplacení částky, aniž si ověřil obsah smlouvy nebo tím pověřil jiných zaměstnanců, “uvádí se ve zprávě.

Platini, který v případě figuruje jako svědek, si prý také neverifikoval výši dluhu. “Pan Platini uvedl, že si svou chybu uvědomil až tehdy, když mu švýcarský prokurátor v září 2015 ukázal kopii smlouvy ze srpna 1999.” Oba pochybení popírali

Etická komise FIFA Blatterovy počínání klasifikovala jako střet zájmů a neloajalita a oba protagonisté uložili v říjnu 2015 vzdálenost osm let.Odvolací komise zkrátila v únoru 2016 suspendaci na šest let.

Platini i Blatter se následně obrátili na CAS, arbitrážní soud v květnu zredukoval Platinimu šestiletý distanc na čtyři roky zákazu působení, čímž ho připravil o možnost pokračovat na čele Evropské Fotbalová unie (UEFA). Jeho následník se stal Slovencem Aleksanderem Čeferinem. Nahrávám…

Blatter v únoru nahradila Gianni Infantino jako první muž FIFA. Dva někdejší nejvlivnější muži fotbalového hnutí popírali jakékoliv pochybení.

Tvrdili, že na doplatek za Platiniho poradenské služby Blatter z let 1999 – 2002 měli ústní dohodu.