Cibulková prohrála v osmifinále v Indian Wells

Slovenská tenistka Dominika Cibulková nasazená jako pátá prohrála za 128 minut 4: 6, 6: 3, 2: 6 s ruskou devatenáctka akce Anastasiou Pavľučenkovová v utkání úterního osmifinálové 4. kola dvouhry na prestižním turnaji WTA Premier Mandatory BNP Paribas Open v kalifornském Indian Wells ( 8. – 19. března, dotace 7 699 423 USD, tvrdý povrch Plexipave). Postupující bude ve čtvrtfinále hrát s další členkou “sborné” Světlanou Kuzněcovovou, která si mezi nejlepšími šestnácti poradila s Francouzkou Caroline Garciová 6: 1, 6: 4.

Hrdinka říjnového koncosezónneho šampionátu WTA Finals v Singapuru Cibulková hned v zahajovacím gamu odvrátila dva brejkbaly v řadě a od stavu 1: 1 odskočila na 3: 1. Střední pasáž úvodního setu jí však vůbec nevyšla. V páté hře přišla o servis z 30:15, v šesté nezužitkovala šanci na returnu – 3: 3 a nakonec dokonce 3: 5. Pavľučenkovová se v desátém gamu lehce dopodávala na 15. Navíc přidala k tomu brejk na začátku druhého setu. Slovenka však okamžitě odpověděla rebrejk a pak přes manko 15:40 průběžně preklopila na 2: 1. V pátém gamu se Cibulková vymanévrovala z nepříjemných 0:30, v osmém dosáhla brejk, ačkoli zaostávala 15:40. V deváté hře si přesvědčivě na 15 vynutila pokračování – 4: 6, 6: 3. Vstup do třetího setu však nezachytila. Rychle byla dolů 0: 3 a 15:30 na podání. Čtvrtý gem sice nakonec zachránila, ale brzy zaostávala 1: 4. Když v šesté hře Slovenka ještě jednou přišla o podání, bylo v podstatě hotovo. Cibulková sice relativně nadějně snížila na 2: 5 a vedla 30: 0 na podání, ale nedokázala vystupňovat zápletku.

Členka Top 5 Cibulková čelila třetí bývalé juniorské grandslamové šampionce v řadě. V 1. kole v areálu Tennis Garden v lokalitě Coachella Valley měla volno, v 2. kole vyřadil Lotyšsku Jelenu Ostapenkovú (Wimbledon 2014) a v 3. kole utekla z mečboly Češce Kristýně Plíšková (Wimbledon 2010). Pavľučenkovová uspěla mezi dívkami na Australian Open 2006 a 2007 a na US Open 2006. Cibulková v této sezoně ještě nedosáhla tři zápasové úspěchy za sebou.

Pětadvacetiletá Pavľučenkovová, 21. v hierarchii, vyrovnala v bilanci s finalistkou seniorské soutěže na Australian Open 2014 Cibulkovou na 5: 5 včetně mládežnického období obou. Proti rivalce se vyhnula případnému čtvrtému nezdaru v řadě. Slovenka 15. února na “hard” v osmifinále v katarském Dauhá zvítězila 7: 5, 2: 6, 6: 2. Teď na to nenavázala. “Mám ráda odvety. Je to výborný pocit, že se mi podařilo soupeřce vrátit Dauhá, zvláště když tam jsem já prohrála ve třech setech. Tehdy jsem byla velmi zklamaná, teď jsem mnohem spokojenější,” říkala Pavľučenkovová na pozápasové tiskové konferenci, citoval ji web WTA.

Ruská tenistka nepustila slovenskou soupeřku k typické nátlakové hře. Sama byla mnohem agresivnější, o čemž vypovídá její bilance vítězných úderů a nevynucených chyb 35:23. Cibulková se dostala na čísla 15:14, poměrně nízké v jejím případě na třísetové zápas. “Klíčem byla agresivní hra, ale zároveň bylo třeba najít rovnováhu mezi útočnou hrou a neposkytnutím soupeřce příliš lehkých úderů. Ona je velká bojovnice az toho by dokázala hodně vytěžit. Věděla jsem, že když v zápase prohrává, zvykne si více chodit po údery,” dodala Pavľučenkovová.

Držitelka osmi singlových trofejí z hlavní profesionální úrovně Cibulková hrála na tomto akcí podeváté v kariéře. Stále platné místní maximum v podobě čtvrtfinále dosáhla před třemi lety, prohrála tehdy s Číňankou Na Li 3: 6, 6: 4, 3: 6.