Historie nejmladšího a nešťastného brankáře Ligy mistrů

Zlomil záznam své idoly. Historie nejmladšího a nešťastného brankáře Ligy mistrů
Odkud přišel Mile Svilar?

V posledním kole padl rekord Iker Casillas.

V zápase ligy mistrů mezi Benfica a Manchester United se od prvních minut objevil vysoký, tmavovlasý mladý muž u brány portugalského klubu. Byl to ten, kdo byl předurčen překonat úspěch Iker Casillas, který trval 18 let. Španěl v době debutu v Lize mistrů byl 18 let a 118 dní. Nový brankář “Benfica” hrál v hlavním klubovém turnaji v Evropě za 18 let, 52 dní.

Jméno mladého muže je Mile Svilar. Je to známé jméno. Fanoušci fotbalu, obzvláště fanoušci Spartakové, snad si pamatují svého otce – Ratka Svilaru. Zapomenete sem semifinále Pohár pohárů z roku 1993, kdy byl portugalský soudce Korradu zabit červeným a bílým. Jeden z brankářů stejného “Antverp” byl Ratko Svilar. Je pravda, že s “Spartacusem” hrál ne on, ale další jugoslávský Stevan Stoyanovich. Svilar, který v té době už byl 43 let, seděl na lavičce. Ratko pak hrál další tři roky a stal se trenérem téhož “Antverp”.

Zlomil záznam své idoly. Historie nejmladšího a nešťastného brankáře Ligy mistrů
Foto: Reuters, nezávislý

Před příchodem do Belgie byl Svilar Sr. významným brankářem ve sjednocené a mírové Jugoslávii. Hovořil o “Vojovodinovi”, ale krátce odešel do USA. Byl členem jugoslávského týmu na Světovém poháru v roce 1982, ale na chvíli tam nehrál. V polovině 80. let odešel Ratko do Belgie, kde se ujal. Jak již bylo zmíněno, hrál až 46 let. Otevírací schopnosti Milo otce nemohly vidět, protože se narodil, když už Ratko hrál dost. V době narození svého syna byl starší Svilař starý 48 let. Otec dlouho připravoval brankáře v “Antverpách”, nikoli v mediálním klubu Belgie. Naposledy se Ratko Svilar odvolával před osmi lety, když během rodinné dovolené zrušil firmu. Téměř spálený, dlouho se pak ošetřoval ve spalovacím centru.

Ale zpět k jeho synovi, tím spíše, že rekord Casillasu prošel Mile, a ne Ratko. U brány se postavil, sotva se naučil chodit – otcově zásluhy. Od mateřského volejbalového hráče Mile zdědila skoky. Idol Mile nebyl jen a ne tak otec jako Iker Casillas. On byl vychován v “Antverpách”, poté byl pozván na “Anderlecht”, kde získal dobré fotbalové vzdělání. A nejen fotbal. Mile dokončila školu s vynikajícími známkami. Hrál pro různé týmy Belgie – dětské, mladé a pak na seznamu, ale v dospělém týmu na hřišti nešel. V létě jsem byl pozván na “Benficu”, na kterou chovatelům připomněl … Ne, ne Ratko Svilara, ale Michel Prudhomme.

V “Benfica” získal mladý muž svetr s prvním číslem a velmi nejasnými vyhlídkami. Nejvíce titulovaný klub v Portugalsku v létě ziskový prodal “Manchester City” brazilský Ederson a znovu shromáždil tým brankáře. Zůstal u brazilského veterána Julie Cesara “Da Lush”. Z “Vitoria” (Setubal) byl vrácen Bruno Varela, který byl plánován pro roli hlavního brankáře. No, téměř čtyřicet let starý Paulo Lopes, jen pro případ. A Svilar, přes jeho první číslo, začal sezónu jako třetí nebo čtvrtý brankář.