Jak se Chris Sutton stal králem fotbalistů

Ačkoliv mám rád vůli vůle. Ne tolik nedávné vůle vůle, který má moudré, unavené názory na politiku. Ale stará Vůle Já z devadesátých let, která se v podivné době plastické prosperity a lesklého konsensu, když se zdálo, že všichni jsou šťastní, že jsou chladní a Britové spokojeni a spokojeni se sebou, stále dokázala být divoká a cenzurní o všem způsobem, který se díval zpět teď se zdá, že je to správné. To byla velká vůle vůle. Nechci, aby dělal podcasty a názory na Trident.Chci, aby kouřil praskliny na Newsnight a řekl Evanovi Davisovi, že je zbožným ganglionem zigguratových zpráv, nebo poppers a unesou Nigela Farageho jako součást uměleckého happeningu.

To vše nás přirozeně přivede k Chrisovi Suttonovi, kolegovi a všestrannému reproduktoru chvějící se nosní dírky, který je v současné době nejžhavějším fotbalovým vědcem v televizi. Sutton byl tento týden všude. Je všude nejvíce týdnů, nejvýraznějším, vzrušujícím vinným hlasem ve fotbalovém masovém komentáři.

Sutton Supremacy přišel ve spěchu. To bylo převzetí stealth pro pundit, který až do této sezóny byl další pozadí hlas, honování jeho řemesla v stojatých vodách SP Sport SPL pokrytí.Vynikající a podceňovaný hráč ve své době, ale jinak jen další přítomnost kolem soklu, který drží mikrofon a slušně se mračil, zatímco Steve McManaman říká něco o povědomí o hře nebo o tom, že jde za posledního muže.

Už ne. Sutton je teď všude, a tak vstřícně zaujímá každé téma, je těžké si představit, jak se nám všem podařilo pokračovat v našem každodenním životě, než začal objevovat volání všeho patetického a bláznivého a trapného. Nyní je to známý proces, míra plynulého, sebevědomého opovržení, které vás netrpělivě přikývne skrze další věci, které se týkají pohybu míče rychleji a budování týmu kolem toho, co Wayne stále dokáže, jen čeká na chvíli, kdy moderátor konečně řekne : „Chrisi.Myšlenky? ”

Cue Suttonová, sálající tváře, muž se zkrouceným výrazem, brutálně zklamaný pohled na asistenta herců, kteří byli v Anglii vzdělani, který kdysi hrál hokej pro Anglii, ale nyní se ocitl v redukci na disciplínu adolescentů pro činy zkázy v juniorském penzionu. Sutton se zastaví. Vypadá znuděně, smutně, vznešeně. Nakonec uškrteným hlasem říká: „Abject.“ Nebo možná: „Škoda.“ Nebo: „Zoufalý, Gary.“ Dismal. Entropie. Hrozné. Nepříznivý. Degenerovat. Nepatrný. Později jsem si všiml, že ne, ztratil jsem celý svůj veselí. Člověk mě nepozná. Ne, ani žena. Chris Sutton, díky za to.

Tento druh filmového ubohosti není nic nového. Jimmy Hill dělal jeho jméno jako nay-sayer a nit-picker hned na začátku tohoto všeho.Alan Hansen byl ve svých vlastních slavnostních dnech nadšeně odmítavý, opilý rok upírů, kdy se myšlenka někoho, kdo se vzpamatovává na pohovce a říká „neuvěřitelný“, stále zdála být docela osvěžující a punková. Roy Keane se teď v prudce zvlněné zuřivosti vydařil.

Líbí se mi také Craig Burley, který, podobně jako Sutton, se zdá, že se na všech stranách cítí obklíčený zlými úmysly a průměrností, vrčí do kamery s neukončeným vztekem, Stejně jako majitel úspěšné firmy soudních vykonavatelů v centru města vysvětlující v sarkastických, nenávistně podrobných detailech příslušných ustanovení Tribunals Courts a exekučního zákona, když vás opírá o zeď obývacího pokoje, klouby se stahují kolem koše v pravé ruce.

Nejlepší na Suttonu je, že je s ním naprosto přirozený.Toto není akt nebo osoba, do té míry, že musíme předpokládat, že strávil posledních 15 let relativní temnoty, jak sedí doma, když se díval magicky, nebo říkal věci jako „žalostný“ a „abject“, když chodí po obchodech na sobotní odpoledne.

A pravdu, pravdu, zdá se tady. Samotný Punditry je v těchto dnech směšně prominentní, je to funkce sportu, který se nikdy nezastaví, to se musí stát po celou dobu, i když se to vůbec neděje vůbec.Fotbal je více než kdy jindy útokem na emoce, třesoucí se na paži, vytvářející požadavky, řvoucí se na vaše jemnější pocity. armáda zábavy, kde je anglický manažer na cestě do Kataru a Ruska vykolejen kvůli zločinu, který jednoduše odráží sraženou kulturu, ze které byl vytržen. A tam, kde je brilantnost podívané, základní potěšení z gawpingu na těchto neskutečně jasných světlech přichází s neustálým odkapáváním zmatků a kompromisů. holicí strojek na řezání chmýří.Během velkých vojenských přehlídek ve starém Římě by vítězní generálové měli vedle nich poslaného otroka, který by šeptal o jejich neúspěchech a říkal věci jako „pamatuj, jsi jen člověk“. Krupobití pohovky. Abject. Zoufalý. Nešťastný. Žalostný. Ano. Ano, více. Více z tohoto.