Lendl změnil Murrayho ve vítěze

BRATISLAVA. Velká Británie prožívá tenisové šílenství. Andy Murray po 77 letech ukončil ve Wimbledonu čekání na domácího vítěze ve dvouhře mužů. Vítěz se po finálové bitvě se světovou jedničkou Novakem Djokovičem rozběhl do čestné lóže a nejprve se objímal s trenérem Ivanem Lendlem.

“Řekl mi, že je na mě hrdý, to pro mě hodně znamená,” cituje portál idnes.cz Murrayho. “I když si myslím, že nejraději by to vyhrál sám.”

Lendl vybojoval v kariéře osm grandslamových titulů, ale právě Wimbledon v jeho sbírce chybí. S Lendlem přišly triumfy

Skot Murray byl velkým talentem britského tenisu, ale dlouho mu chybělo prvenství na turnaji velké čtyřky. Od US Open 2008 po Australian Open 2011 hrál třikrát ve finále a nic.Měnil trenéry, po Milesovi MacLagan zkoušel Alexa Corretja.

Na začátku sezóny 2012 se dohodl na spolupráci s bývalou světovou jedničkou Ivanem Lendlem, mezitím nabrala Murrayho kariéra správný směr.

“Vždycky byl ke mně upřímný. Řekl přímo, co si myslí, “píše britský Telegraph o vztahu s Lendlem.

“Pokud tvrdě pracuji, je spokojen. Pokud ne, je zklamaný a dá mi to najevo. Když jsem loni prohrál v grandslamovém finále, řekl mi, že je na mě pyšný, že jsem vydal všechny síly a vypracoval jsem si šance. V takových důležitých zápasech se mi to stalo poprvé. Trochu změnil mou mentalitu. ”

Murray neuspěl loni ve finále Wimbledonu, ale pak už přišly triumfy.Nejprve v olympijském turnaji v Londýně a na konci sezóny první grandslamový titul na US Open. Nyní přidal Wimbledon.

S Lendlem má na grandslamech bilanci čtyři finále – dvě vítězství.Obrovská dřina

“Pokud bude Andy zdravý a vydrží Lendlův trénink, může v příštích letech vyhrát šest i více grandslamových titulů,” tvrdil bývalý československý daviscupový reprezentant Jan Kukal. “A určitě se stane světovou jedničkou.”

Kukal zná Lendla odmalička z Ostravy, dva roky ho v mládežnickém věku trénoval.

“Ivan byl známý svou mimořádně tvrdou přípravou a tyto své metody přenesl i do tréninku s Murray,” doplnil 70-letý tenisový odborník, který žije v Boldog při Senci.

“To je ten poslední krůček, co chyběl v kariéře britského hráče. Lendl mu nezměnil techniku ​​úderů, ale pomohl mu profesionálnějším přístupem. I Murrayho tenis je založen na obrovské dřině, tak, jak byl Lendlův.Andy je na trávě už dnes nejlepší na světě. ”

Kukal upozorňuje na detail, že Lendla platí bohatá Britská tenisová federace, nikoli samotný hráč.

“Ivan má tak výhodu, je nezávislý,” vysvětloval Kukal. “Pokud potřebuje v přípravě přitvrdit, tak to prostě udělá.” Je nejkomplexnější

Dominik Hrbatý má ze své kariéry na turnajích ATP s Murray aktivní zápasovou bilanci 1: 0, zahráli si v Paříži v hale 2006. Bratislavčan je už v tenisovém důchodu.

“Andy byl kdysi kluk, který na dvorci polevil, nevydržel, často měnil taktiku,” porovnával bývalý 12. hráč světového žebříčku.

“Dnes má vysokou stabilitu výkonů.Zlepšil se ve všech směrech, ale nejvíce obdivuji jeho pohyb, pokrývání dvorce. Považuji ho za nejkomplexnějšího tenisty.Dříve se to mluvilo o Federerovi. ”

Hrbatý nepochybuje, že na Murrayho hře a výsledcích se výrazně projevuje spolupráce s Lendlem.

“Ivan byl perfekcionista jako hráč a nyní je takovým trenérem,” připomněl. “Umí ​​hráče dobře připravit po taktické i mentální stránce.”

Hrbatý přidal příhodu z loňského turnaje v Miami, když Lendl po Murrayho dopoledním zápase zůstal na kurtu až do večera, aby sledoval soupeřů a mohl dát svému svěřenci nejlepší rady.

“Je pravděpodobné, že v příštích dvou – třech letech uvidíme častěji finále velkých turnajů Djokovič – Murray,” předpověděl Hrbatý.

“Zdá se, že Nadal má zdravotní potíže s kolenem a Federer s vyšším věkem už nemá páru stíhat rychlé výměny – ačkoli čas od času může s favority ještě vyhrát nějaký zápas.”

Je příjemné sledovat, že dvou nejlepších tenistů světa vedou trenéři z bývalého Československa.Jednotku Djokoviče koučuje od roku 2006 Marián Vajda.