Marotta neví, jak se vypořádat se skutečnými šampióny

“Marotta neví, jak se vypořádat se skutečnými šampióny.” Historie Diega Ribase
Denis Benevolsky – o bohaté kariéře konfliktního brazilského čaroděje.

Večer, ulice, světla, pole. Pět let starý Diego spolu s jeho otcem a přáteli pronásledují míč na jednom z mnoha fotbalových hřišť Sao Paulo. “Dospělí mě chránili, ale nedovolili mi, abych porazil branku bez odporu, takže to byla dobrá škola,” vzpomínal si dětský hráč. Ve velmi mladém věku se rozhodl stát se fotbalovým hráčem a ani nepovažoval další vektory pro rozvoj svého života. Ve věku 11 let jsem odjel 400 km od mého rodného města na akademii Santos a poprvé na profesionální úrovni demonstroval svůj bláznivý talent. Spolu s Robinho Diego začal hořet v „Santos“, 12, podepsal první smlouvu s týmem a ve 16 poprvé na hřiště v utkání brazilského šampionátu. Cítíte chuť lákavého velkého fotbalu a cítit každý nervózní konec zuřivého hněvu brazilských fanoušků.

“Marotta neví, jak se vypořádat se skutečnými šampióny.” Historie Diega Ribase
Foto: Cíl, Globo

V Brazílii měl dva roky žíhání, aby letěl do Evropy. Porto, který právě získal trofej Ligy mistrů, chytil Diego ze Santosu. Diego mohl ukrást v Anglii – od něho fanatel „Tottenham“ – ale otec hráče, choval se jako jeho agent, kategoricky odmítl návrh přestěhovat se do Anglie. Diego ještě nebyl 20 a byl už v té době nejlepší v týmu Evropy. A již v postavení hráče národního týmu Brazílie. Více či méně stabilní finanční situace jeho rodiny mu umožnila, aby se nestal obchodníkem s drogami a zcela se dal fotbalu. Pouze vyčerpávající boj se sebou dovolil brazilštině, aby v tak mladém věku skočil tak vysoko. “Chytil jsem bez podpory rodičů v Santose, často jsem tajně plakal do polštáře, ale stále zůstal v týmu. Kdybych nemohl obstát v testu, teď bych s tebou nemluvil. Stanovila jsem si určitý cíl – vydělat peníze na hraní fotbalu – a tvrdohlavě se k ní přesunula a odmítla spoustu pokušení. Každý den jsem trénoval šest hodin. Maximální to, co si dovolil – čtyři až pětkrát za rok tančit na noční diskotéce. ”

Diego začal v „přístavu“ velmi skvěle – okamžitě se stal pravidelným základem pro řízení, je vyrovnat se s náročným úkolem nahradit zesnulého Deco. Nicméně, v polovině druhé sezóny pro “Port” byl náhle Diego na břehu. Portugalská média okamžitě ponořila do této situace hlouběji a dal svou verzi: rulivshy pak klub Co Adriaanse začala taktická otřesy, a nový model klubu hry Diego byl zbytečný odkaz. “Taktická restrukturalizace? Opravdu byla. Ale to nemůže sloužit jako omluva pro mé vystoupení z kompozice. Sedět nejlepším záložníkem na lavici ve výšce sezóny z taktických důvodů je nesmysl! Vše bylo v pořádku, vedli jsme v šampionátu, pokud jde o disciplínu, můj postoj k tréninkovým požadavkům na mne nevznikl. A najednou – lavice navíc. Proč? Nikdo mi to nevysvětlil. ”

Zůstat v Portugalsku neměl smysl – on se nezjavil na poli a dokonce se vymanil ze skupiny. A pak před Diege vypukla možnost s německou Bundesligou. Místopředseda Německa “Werder” zemřel po odchodu svého hlavního tvůrce Joana Miku a čekal, až ho Diego alespoň nahradí. Ale předčil ho. Při pohledu na svou oblíbenou desku na zádech brazilský okamžitě přemístil Bundesligu se svou kouzelnou vizí pole, fenomenální technikou a naprosto šíleným úderem vpravo. V dialogovém okně „Werder“ Diego ukázal nejlepší fotbal svého života, ale opravdu kayfuya hru a rozdávání tun šťavnaté věci esteticky příjemný, jako je tento prostor bránu z 62 metrů.