Širší horizonty: Austrálie deset let v asijské fotbalové konfederaci

Více než jednoduše hostit turnaje nebo porazit asijskou opozici, nicméně, naděje byla, že spojení s AFC by bylo předzvěst pro posun v postoji – pro Austrálii, aby se opravdu stal asijským fotbalovým národem.

Daleko více nezapomenutelný než Socceroos vyhrál Asijský pohár byl atmosféra turnaje. Každá země našla podporu od místních komunit přistěhovalců; pro Palestince to byla příležitost pozvednout vlajku v rozporu s tím, že Austrálie popírá jejich státnost; pro Íránky to byla příležitost užít si fotbal bez diskriminace na základě pohlaví; malá uzbecká komunita získala nebývalé národní pokrytí; dokonce i tajemní severokorejci byli v Melbourne pozdraveni některými nadšenými korejskými re-unifikáři.Čtvrť-finále mezi Íránem a Irákem v hlavním městě byla jedním z nejvíce vzrušujících zápasů kdy v Austrálii.

Byl to fotbal, jaký by měl být v této zemi – chaotický, nepředvídatelný a všestranný prostor pro komunit oslavovat své dědictví bez tlaků asimilace. Byla zde politika a protest, ale také spontánní radost a opravdová mezikulturní výměna.Být australský při podpoře irackého národního týmu je například něco, co bychom měli ocenit, ne strach. Mark Falvo, fotbalová federace Australská šéfka mezinárodních záležitostí a vládních vztahů, se domnívá, že australský fotbal je nyní mnohem lepší aby se zapojila do Asie. “Byl tam jeden zápas [Asijského poháru], myslím, že Írán versus Katar, kde jsem seděl vedle prezidenta AFC Šejka Salmana,” říká Falvo. “Otočil se ke mně a řekl:” Nemohu říct, jestli jsem v Teheránu nebo v Sydney. “Facebook Twitter Pinterest Iránská Morteza Pouraliganji je hnusná fanoušky a spoluhráči poté, co skončila ve čtvrtém finále fotbalového utkání Asijského poháru proti Irák v Canberře.Fotografie: Tim Wimborne / REUTERS Falvo byl jedním z mála zaměstnanců, kteří přešli z místního organizačního výboru Asijského poháru na místo v FFA. S ním přinesl bohatou kulturní plynulost, užitečný seznam kontaktů a touhu udržet projekt integrace Austrálie do AFC. Vskutku je to povzbuzující posun postojů, který podporuje vytvoření jeho role. Australská vláda a ministerstvo zahraničních věcí a obchodu jsou nyní aktivně zapojeny do FFA a vidí potenciál fotbalu poskytovat společný v Asii. V březnu se FFA zúčastní Mikty – fóra středoevropských zemí Mexika, Indonésie, Koreje, Turecka a Austrálie.FFA také vypracovala memorandum o porozumění s Íránskou fotbalovou federací v naději, že do blízké budoucnosti přinese Irácký klubový gigant Persepolis do Austrálie. “To je na pozadí Asijského poháru,” říká Falvo . “Iránská federace byla překvapena úrovní podpory, kterou měli v Austrálii. Tam je obrovská příležitost, jsme vyvinuli memorandum o porozumění, které je třeba podepsat. “Přesto pro tyto diplomatické úspěchy na fotbalové úrovni klubu v Austrálii není citelně více asijských.Některé z toho mohou být ztraceny nedostatkem plánování a vize z obou klubů A-League a FFA. Jen dva dny před finále Asijského poháru například FFA uvedl, že ” Politika +1 “, která by umožnila klubům A-League čtyři návštěvníky víz a jednu z asijských regionů,” nebyla součástí diskuse “. Jeden velmi hmatatelný způsob, jak se zapojit do tohoto regionu a podnítit rozhodnutí, které umožňuje australským hrácům prosperovat v zahraničí, bylo mrtvé. Právě po asijském poháru generální ředitel Sydney FC Tony Pignata obviňoval, že klesá dav na “fotbalovém přetížení” , zatímco Western Sydney Wanderers nedokázal pokračovat v úspěšném mini-asijském poháru od listopadu 2014. Naštěstí Melbourne Victory stále podporuje podobný turnaj pořádaný Melbourne Chinese Soccer Association.Zvědavě jsem se zmínil o Asii v celém fotbalovém plánu FFA.

“Myslím, že jako prostředek rostoucího zájmu o A-League v zahraničí a také o asijské komunity zde [4+ 1 politika] by byla dobrá věc, “říká Falvo. Přiznává, že programy zaměřené na asijské komunity v Austrálii chyběly a přisuzovaly jim nedostatek financí. “Jeden z velkých úspěchů Asijského poháru byl program multikulturní komunity,” říká Falvo. “Byly zde uspořádány stovky vyslanců a událostí, což mělo za následek, že na stadionech byly skutečně angažovány komunity a velká atmosféra. Myslím, že všichni velvyslanci čekají jen na to, že dělají víc, protože samozřejmě všichni milují a podporují hru a všichni se chtějí podílet.Je to jen otázka zdrojů. “

Povzbuzujícím znakem je skutečnost, že FFA uznal obrovský potenciál angažovat se s Asií na diplomatické i místní úrovni. Přinutí iránské strany klubu, aby využily podporu místní iránské komunity, bylo před Asijským pohárem nemyslitelné. Hledání potřebného financování zůstává největší výzvou, ale správná asijská strategie by mohla mít výhody, které překračují fotbal.

Fotbal v minulém století hrál v rozvoji multikulturní Austrálie životně důležitou, i když málo oceněnou roli.Vzhledem k tomu, že se diplomatické vztahy normalizují s Íránem, obchod pokračuje v růstu s Čínou, Japonskem, Koreou a Singapurem a tisíce nových migrantů přicházejí z celé Asie a Středního východu, fotbal je lepší než jakýkoli jiný sport, Asijské století. “Asijský pohár byl poprvé, možná, že v poměrně významné míře mnoho AFC lidí navštívilo Austrálii a vidělo, co Austrálie je v roce 2015,” říká Falvo. “V některých ohledech můžete říci, že nejsilněji reprezentujeme rozmanitost AFC. Vědí, že sem mohou přijít a přivítat je Australané všech věcí. “