Sky se chystá na velké odhalení

Britský cyklistický tým Sky nemá problém se zveřejněním všech terapeutických výjimek, které byly příslušnými antidopingovými úřady uděleno jeho jezdcem v ostatních sezónách. Podle šéfa týmu Davea Brailsford během sedmi let soutěžního závodění v seriálu WorldTour jezdci Sky požádali o 13 výjimek na aplikování zakázaných látek v souvislosti s jejich zdravotním stavem.

Rozruch ve veřejnosti vyvolaly zejména tři takové případy v souvislosti s Bradleym Wigginsem a dvě výjimky Christophera Froomom, tedy cyklisty, kteří od roku 2012 celkem čtyřikrát triumfovali na slavné Tour de France a posbírali i kopu jiných prvenství. Terapeutické výjimky nejznámějších členů “černé armády” se dostaly na světlo díky kyberútoku hackery ze skupiny Fancy Bears, kteří se nabourali do databází Světové antidopingové agentury.

“Transparentnost je samozřejmě namístě a do budoucna budeme stát na čele těchto snah. Na druhou stranu je zde jisté lékařské tajemství a také právo cyklistu souhlasit, resp. Nesouhlasit se zveřejněním jeho zdravotních záznamů. V souvislosti s terapeutickými výjimkami nás tedy čeká ještě diskuse o tom, zda zveřejňovat jejich aplikování nebo ne, “prohlásil Dave Brailsford z týmu Sky pro BBC. Podle jeho slov ostře kritizované výjimky u Bradleyho Wigginse byly schváleny v duchu předpisů příslušnými antidopingovými orgány a o nějakém porušení pravidel nemůže být v souvislosti s 5násobným olympijským vítězem ani řeči.

“Bavíme se zde v případě Bradleyho o tom, že nezávislý odborník schválil požadavek našeho týmového lékaře na potřebný lék a příslušné orgány to odsouhlasili. Závodník pak dostal certifikát, který je vlastně oprávněním k užívání tohoto léku. Nemám důvod, abych nevěřil integritě procesu udělování takových výjimek, “vysvětlil Brailsford.

Vítěz Tour de France z roku 2012 v rozhovoru pro BBC uvedl, že dostal terapeutickou výjimku k léčbě astmatu. “Mělo to čistě lékařské opodstatnění, nesnažil jsem se získat nefér výjimku. Bohužel když patříte k nejlepším, často se dostanete do stínu podezření. Zvlášť, když soutěžíte v tak zdiskreditovaného odvětví,” řekl Wiggins. Přiznal, že v letech 2011 až 2013 dostal tři injekce protizánětlivých léků.