Slovenský talent pro hraní v Americe: Rusnik by nikam nešel jako dvanáct hráčů

SALT LAKE CITY – Slovenský fotbalový reprezentant Albert Rusnák mladší už víc než měsíc zařezává ve svém novém působišti – Reale Salt Lake ze severoamerické Major League Soccer (MLS). Dvaadvacetiletý útočník přestoupil do Realu začátkem ledna z nizozemského FC Groningen, podepsal kontrakt na tři roky s roční opcí.

Zájem o Rusnáková služby měly i AS Řím, Swansea City a FC Watford, rodák z českého Vyškova se rozhodl pro zkušenosti v moři. “Celé se to dělo dost rychle, zájem Američanů byl od prvního momentu velmi konkrétní a já jsem cítil, že mě klub velmi chce. I jiné nabídky byly zajímavé, ale uvažoval jsem tak, že vždy jsem měl zásadní místo v týmu, nechodím nikde jako dvanáct hráčů.Není snadné se dostat do MLS, mám 22 let a jsem velmi rád, že jsem v Salt Lakeu, “řekl Rusnak v rozhovoru pro Slovenské fotbalové sdružení (SFZ).

“Do týmu jsem vstoupil v prvním tréninku v Arizoně, hrál jsem jeden přípravný zápas. Zpočátku jsem byl znepokojen časovým posunem a hlavně teplo. Přišel jsem z 25% pod mínusovou teplotou na Slovensku a cítil jsem rozdíl. V současné době jsme v druhém táboře v Portlandu, kde máme miniaturu čtyř týmů. Hrál jsem další dva souboje a cítil jsem se v nich skvěle. Fotbal je fyzicky náročný, rychlý, přímý.Momentálně se plně soustředím na fotbal, ostatní věci za mě vyřizuje klub, “ konstatoval odchovanec košického fotbalu, který prošel akademií Manchesteru City.

Nový ročník MLS odstartuje 4. března, Salt Lake si doma změří síly s FC Toronto. v severoamerické Major League Soccer dosud působily dva Slováci. Bývalý útočník Ľuboš Reiter v roce 2005 hrál za Chicago Fire, člen současného kádru slovenské reprezentace Adam Nemec předloni působil v FC New York City.

Albert Rusnák výrazně pomohl české reprezentaci do 21 let k postupu na červnové ME této věkové kategorie. “Nad turnajem v Polsku přemýšlím každý den. Já se opravdu těším na to. Je to odměna pro celý tým za všechno, co jsme udělali během kvalifikace.Radost z procesu byla nezapomenutelná, nyní je čas, aby byl v mistrovství úspěšný. Tým je tvrdý, ale každý tým v mistrovství Evropy má své vlastnosti, jinak by tam nebyl. Začneme s domácími Poláky, kteří budou mít obrovskou podporu fanoušků. Pokračujeme proti Anglii, v této zemi jsem dlouho pracoval a najdeme Švédů, kteří již vyhrál šampionát. Každý zápas bude pro nás konečný, velmi důležitý bude vstup do turnaje, “uvedl Rusnák, který debutoval v listopadu v A-týmu SR v předběžné soutěži proti Rakousku (0: 0).